Akrep İle Mücadele

akrep-ilaclamaAkrep eklembacaklı bir canlıdır. Akrep zehirli ve tehlikeli bir böcektir. Akrep canlısının vücut yapısı diğer hayvanlardan daha farklıdır. Akrep dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Akrebin derisi kitin adı verilen sert bir madde ile kapıdır bu madde akrebi dış etkenlerden korur. Akrep canlısında 4 çift ayak bulunur. Akrebin ön tarafında 1 çift kıskaç vardır. Akrep kıskaçları yardımı ile toprak kazar, yuva yapar, yakaladığı avını kavrayabilir. Akrep bölmeli bir vücuda sahiptir. Akrebin kuyruk adı verilen bölümü akrebin bedeni üzerine eğik biçimde durur. Akrebin kuyruk bölümünün sonunda zehir salgıladığı iğnesi vardır. Akrep canlısının ayaklarında algılama işine yarayan çok ufak kıllar bulunur. Akrep algılaması çok güçlüdür. Akrep en ufak av ve tehlikenin yerini algılayabilir. Akrep siyah, kırmızı, kızıl, sarımtırak, siyah renklerde olabilir. Akrep gece olunca avlanmaya çıkar. Akrep çok eski zamanlardan bu yana varlığını sürdüren bir canlıdır. Akrep gündüz taş ve kaya altında, otluklarda, odunlukta dinlenir. Doğal afetlerle yuvası bozulan akrep kendine güvenli yer arar. Akrep bu şekilde evlere ve iç alanlara gelir. Yağmurlar yağdığında etrafta daha sık akrep ve böcek görülebilir. Akrep her mevsim yaşayabilen bir canlıdır. Akrebin çölde yaşayan türleri daha zehirlidir. Zehri güçlü olan bir akrep bir insanı soktuğunda 7 saat içerisinde öldürebilir. Akrep 50 derece sıcaklığa dayanabildiği gibi, -30 derece soğukta da yaşayabilir. Bir akrep 3 hafta gibi bir süre buz kalıbında dondurulan akrep çıkartıldığında, hala yaşadığı görülmüştür.

Akrepte üreme nasıl olur?

Akrep canlısı genellikle yalnız yaşar. Akrep çiftleşme zamanı geldiğinde dişi ve erkek akrep bir araya gelir. Erkek ve dişi akrep kuyruklarını birbirlerine dolayarak flört eder. Akrepler uzun süren flörtten sonra dişi akrep erkek akrep tarafından döllenir. Çiftleşmeden sonra erkek akrep aceleci davranıp kaçmaz ise dişi akrebe yem olur. Akrep yumurtaları dişi akrep tarafından akrebin sırt kısmında büyür. Dişi akrebin gelişen yumurtaları akrebin sırt kapağı açıldığında serbest kalır. Büyüyene kadar anne akrep etrafında olan akrep yavruları, kendi ne güven duyduğu anda 15mm olunca anneden ayrılır ve bağımsız yaşar.
Akrep ilaçlama nasıl olur?

Akrep ilaçlamasında kullanılan ilaçlar kokulu, sıvı ilaçlar olmalıdır. Akrep zor ölen bir haşeredir. Akrep ilaçlaması akrep görüldüğünde hemen uygulanmalıdır. Dışarıdan alıp kullanacağınız akrep ilaçları tarım ilacı olmamalıdır. Çin’den gelen bazı ucuz ilaçlar sağlığınızı bozabilir. Fiyat olarak cazip olan bu ilaçlar haşere ve böcekleri öldürmez. Arayın bizi sizleri akrep ve böceklerden hemen kurtaralım.7/24 saat her an hizmet veriyoruz.
Akreple yapılan mücadelede dikkat edilmesi gerekenler?

*Akrep ilaçlamasında kokulu sıvı ilaçlar etkilidir. Jel tarzı ilaçlar kullanmayınız, yararı olmaz.
*Akrep ilaçlama yapan insanların ilaçlama yapmak için izin belgeleri olmalıdır.
*Akreple mücadele kolay değildir. Kişisel yapılan akrep ilaçlama etkili sonuç vermez. Kendisini tehlikede hisseden akrep saldırıya geçer ve sokar. Akrep sokmasında doktora başvurunuz.
Akrep sokmasından sonra ne gibi belirtiler görülür?

Akrep sokmasından sonra deride 30 dk ve daha uzun süren yanma görülür. Akrep sokan insan yatağa girmek ister, üşüme hisseder. Akrep sokmasından sonra hasta fazla hareket etmemeli, yara temiz tutulmalıdır.
Akrep sokmasından sonra yapılması gerekenler nedir?

Akrep sokmasından sonra iğne batan yerin 4,5cm üzerini sıkıca bağlayın kalbe giden kan akışını yavaşlatın. Yaranın üzerine buz koyun. Hastayı fazla hareket ettirmeyin. Yaranın üzerini çizip kan emme işlemi yapmayın. Yaraya alkol vb şeyler dökmeyin.
Akrep evlere neden gelir?

Akrep böceğinin doğal afetlerle yuvası yıkılır. Yuvasına su dolan akrep kendisine güvenli yer arar. Akrep bu sırada evlere ve iç alanlara gelir. Akrep eve geldiğinde yatak ve yorgan arasına ayakkabı içine yerleşir. Akrep beslenme amacı ile de evlere ve iç alanlara gelir.
Bütün akrep türleri zehirlimidir?

Bütün akrep türleri zehirlidir. Ülkemizde görülen en zehirli akrep Adıyaman ve Mardin’dedir. Çölde yaşayan akrepler daha susuz kaldığından zehirleri daha etkilidir. Zehri çok etkili olan akrep bir insanı soktuğunda acil müdahale yapılmaz ise 7 saat içerisinde insanı öldürebilir.
Akrep ne kadar yaşar?

Akrep canlısı uygun şartlar da en fazla 5 yıl yaşar. Akrep dışarıdan gelen tehlikelere karşı son derece dayanıklı bir canlıdır.3 hafta buz kalıbında bekletilen akrep buz çözüldüğünde hala yaşadığı ve tekrar hayata döndüğü görülmüştür.
Akrep en fazla ne zaman aktiftir?

Akrep her mevsim yaşayabilen ve aktif olan bir canlıdır. Akrep gündüz vakti pasif, akşam vakti aktif olarak yaşar. Akşam olunca bir fener tuttuğunuzda akrep fosforlu bir ışık yayar. Bu şekilde akrebin olduğu yer kolaylıkla tespit edilebilir.

Yorum yapın

http://www.metkimbocekilaclama.com Çınar böcek ilaçlama İlaçlama