Pire İle Mücadele

Pire siphonaptera takımını oluşturan küçük, kanatsız ve kan emerek beslenen böceklerdir. Sıcak iklim bölgelerini çok severler. Pireler özel vücut yapıları sayesinde insan ve memeli hayvanlar ile kemirgenlerin derilerine yapışarak kanlarını emerler ve konakçısını değiştirirken birçok tehlikeli hastalığın taşınmasınada sebep olurlar. Erişkin pirelerin vücut uzunlukları 1-11 mm arasındadır. Yaşam süreleri ise  birkaç hafta ile bir yıl arasındandır.

kokulu-ilaclama

Pire güçlü bacakları sayesinde boylarının 250 katından  fazla mesafelere sıçrayabilirler. Pirelerin görüldüğü yerler kesinlikle ilaçlanmalıdır. Pire ilaçlama konusu önemli bir konudur. Zamanında yapılmayan pire ilaçlaması, pirelerin daha çok çoğalmalarına neden olmaktadır. Pire ilaçlama yapılırken mutlaka maske takılmalı ve geniş çaplı bir pire ilaçlaması yapılmalıdır. Çünkü pireler hızlı bir şekilde yayılma özelliğine sahiptir ve kısa sürede pireler her tarafa yayılır. Pireler çeşitli hastalıkları taşıdıklarından önemli hastalıklara yol açmaktadırlar. Uzun bacaklı ve yassı vücutlu bu asalak yumurta, pupa, larva, ve erişkin ve erişkin siklusu içerisinde çoğalırlar. Pupalar içinde olgunlaştıkları kozadan çıkar çıkmaz hemen tutunabilecekleri bir memeli veya kuş bulurlar. Bazı pireler tek bir konak türünde yaşadıkları gibi bazı türleri değişik konakçılarda yaşayabilirler. Vebanın insanlara bulaşmasında baş rol oynayan pireler (Xenopsylla cheopsis) ortaçağda Avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümünden sorumludur. Vebanın bulaştığı kemirgenler (özellikle fareler) dayanıklı değildir ve çabuk ölürler. Ölen konakçısından ayrılan pireler rahatlıkla insanlara ulaşarak bu hastalığı taşıyabilirler. Pireler veba’nın yanı sıra tifus ve tularemi hastalıklarını da bulaştırır.

Bit ilaçlama

Phthiraptera takımından yaklaşık 3.300 değişik türü olan, küçük, kanatsız, yassı ve renkleri kirli beyazdan-siyaha varan asalaklardır. Çin’de insan bitinin de bulunduğu Anoplura alt takımı üyeleri emicidirler ve sadece memelileri konak olarak seçen bu alt takıma “gerçek bitler” de denilmektedir. İnsan vücut bitlerinin dışında tüm bitler, hayat evrelerinin tamamını konakladıkları canlının vücudunda geçirirler. Sadece vücut biti giysi kıvrımlarında barınır. Dişi bit sirke denilen yumurtalarını, tek tek veya topaklar halinde saç, tüy ve kıl diplerine bırakırlar. Tek bir dişi bit iki ay içerisinde 5000 yumurta bırakabilir. Bitler genellikle yaşadıkları konakları değiştirmezler. Özellikle evcil hayvanlarda aşırı çoğalmaları halinde hayvanın derisini tahriş ederek yaraların açılmasına ve sekonder enfeksiyonlara neden olurlar. Vücut üzerinde yaşadığı bölgeye göre de değişik isimler alır.

MÜŞTERİLERİMİZİN BİZDEN ENÇOK HANGİ HAŞERE İÇİN İLAÇLAMA TALEP ETMEKTEDİR !

İlaçlama talebi mevsimine göre değişir her haşerelerin yoğun olarak görüldüğü ve istila ettiği mevsimler vardır ayrıntılı görünüm için burayı tıklayabilirsiniz.  isterseniz kısa kısa açıklamalarla sizi bilgilendirelim  : yazın en çok pire, pire ilaçlama, tahta kurusu, tahtakurusu, akrep, akrep ilaçlama  karınca, olarak gelen ilaçlama işlerimiz kışa doğru hamam böceği, kalorifer böceği,fare ilaçlama olarak değişir. Ancak kalorifer böceklerinin de unutmamak gerekir. İlaçlama sektöründe en önemli yeri tutan ilaçlama işi büyük sitelerin genel ilaçlama işleridir. Onlarda genel bir ilaçlama da yapılmaktadır. Yani bit pire hamamböceği fare akrep yılan çıyan vb gibi ilaçlama gerektiren haşereler  genel olarak tedbirli ilaçlama ekipmanları ve ilaçlama uzmanları tarafından gerek jel ilaçlama gerekse kokulu kokusuz diye tabir edilen ilaçlama teknikleriyle istila yok edilir.

Yorum yapın

http://www.metkimbocekilaclama.com Çınar böcek ilaçlama İlaçlama